SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Baza Inicjatyw Międzynarodowych:

 

LIPIEC 2017

 

> Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017 (20-30 lipca 2017)

The World Games 2017 we Wrocławiu to ponad 30 dyscyplin, takich jak sporty wodne, lotnicze czy drużynowe. To kilka tysięcy zawodników, którzy odwiedzą Wrocław, by zmagać się na nowych oraz wyremontowanych obiektach. To tysiące kibiców, którzy podążą w ślad za nimi.

Wielkie święto sportu…Międzynarodowe wydarzenie…Promocja miasta i kraju w świecie…Ale przede wszystkim wyjątkowa idea promowania ruchu i zdrowego trybu życia.

To niepowtarzalna okazja, by stworzyć warunki do rozwoju aktywności fizycznej – zarówno młodszych, jak i starszych.

http://theworldgames2017.com/

 

> Spotkanie z Grahamem Mastertonem (5.07.2017)

Graham Masterton, autor, słynący głównie z horrorów, cieszy się ogromną sławą na całym świecie, a jego powieści mają miliony wiernych czytelników. Wydał łącznie ponad sto tytułów z gatunku horroru, powieści historycznej i thrillera, a niektóre z tomów przez długi czas utrzymywały się na listach bestsellerów. Trzy z jego powieści doczekały się ekranizacji, a nakręcony w 1978 roku film „Manitou” do dziś cieszy się uznaniem wśród fanów gatunku. W swojej twórczości Graham Masterton zawarł również polski akcent - akcja „Dziecka ciemności” w całości rozgrywa się w Warszawie. Książka ta została obwołana powieścią roku z gatunku horror przez „Science Fiction Chronicle” i wysoko oceniona przez krytyków.

http://www.wherevent.com/detail/Powiatowa-i-Miejska-Spotkanie-z-Grahamem-Mastertonem

 

> Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej  (7.07-9.07.2017)

Zgorzelecki festiwal jest świętem kultury greckiej dedykowanym Grekom, których losy powojenna historia związała z Polską, a szczególnie z miastem Zgorzelec. Wydarzenia sportowe i kulturalne, wystawa, spotkania, grecka kuchnia i przede wszystkim grecka muzyka sprawiają, że nasze miasto staje się małą Helladą.

http://www.zinfo.pl/artykuly/23953

 

> Festiwal Konteksty 2017 (21.07.2017 - 25.07.2017)

Ponad 40 artystów i artystek z całego świata. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje, wystawy, wieczorne potańcówki. Tak zapowiada się 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY, który w dniach 21 – 25 lipca odbędzie się w Sokołowsku. 

http://www.contexts.com.pl/pl/

 

> Zieleniec 2017 - V Międzynarodowy Zlot Motocyklowy (21.07.2017-23.07.2017)

Zieleniec w Górach Orlickich jest doskonale znany fanom białego szaleństwa. Zimą na stokach i wyciągach królują narciarze i snowboardziści. Jednak już 21 lipca 2017r. po raz piąty Zieleniec na weekend zamieni się w górską motocyklową stolicę! Piękne widoki, niepowtarzalny mikroklimat i warkot setek silników.
Teren zlotu znajduje się w samym centrum Zieleńca, zapewniamy duże pole namiotowe z zapleczem sanitarnym (prysznice z ciepła woda , toalety i umywalnie), z którego rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.

Podczas zlotu będą możliwe przejazdy koleją linową „Gryglówka” - gwarantowane piękne widoki na otaczające nas góry. Górna stacja kolei usytułowana jest na 1004 m n.p.m. i dojeżdża do pasa granicznego wzdłuż, którego rozciąga się czeski narodowy rezerwat przyrody Bukačka, a kilkunastominutowy spacer umożliwia dotarcie do czeskiego schroniska Masarykova Chata. 
Dla uczestników zlotu będą obowiązywały bilety ulgowe.

Rockowe koncerty, pokaz sztucznych ogni, Grill & Bar, konkurencje zlotowe z nagrodami. Każdy zlotowicz w cenie wjazdu otrzyma znaczek, naszywkę, naklejkę, miejsce na polu namiotowym i informator.

https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/189070/zieleniec-2017-zlot-motocyklowy

 

CZERWIEC 2017

 

>Zgromadzenie Ogólne EUWT NOVUM 21.06.2017 Duszniki Zdrój

21 czerwca w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju odbyło się Zgromadzenie Ogólne EUWT NOVUM Z O.O.. Województwo dolnośląskie reprezentowała wicemarszałek Ewa Mańkowska, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów z Republiką Czeską Igor Wójcik oraz Agnieszka Zakęś, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Instytucja EUWT (Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej) została powołana z myślą o wspieraniu współpracy terytorialnej (transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej). Jest odpowiedzią na trudności napotykane w dotychczasowej współpracy, związane przede wszystkim z różnorodnością warunków, systemów prawnych i procedur krajowych. Stanowi odpowiednią strukturę dla współpracy terytorialnej w perspektywie długoterminowej.

http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/wspolpraca-z-zagranica/wspolpraca-miedzyregionalna/aktualnosci/artykul/zgromadzenie-ogolne-euwt-novum-1/

 

> Brave Kids 2017 (niezakończony trwa do 11 lipca) 17.06-11.07 Wrocław

Brave Kids jest projektem edukacyjno-artystycznym, podczas którego spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniami życiowymi, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 17 czerwca wraz z przyjazdem młodych artystów Kenii, USA, Gruzji i Polski.

http://www.bravekids.eu/

 

> V American Cars Mania 2017 Milicz

To największe wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie, które łączy klimat międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej. Piknik, który gromadzi właścicieli pojazdów amerykańskich, wielu wystawców oraz tysiące widzów.

 

> Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej – Bolesławiec 17.06.2017 Bolesławiec

Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej to cykliczna jednodniowa impreza, której ideą jest pielęgnowanie tradycji kultury bałkańskiej bliskiej licznym mieszkańcom Bolesławca.
Na terenie festiwalu powstaje co roku pod inną nazwą osada „domków”, które na czas festiwalowych prezentacji zasiedlają Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły folklorystyczne. Jest to także niepowtarzalna okazja, by spróbować dań bałkańskich – do wyboru jest pita z różnymi dodatkami (na słodko i na ostro), zupa gulaszowa i paprykowa, a główną kulinarną atrakcją – pečenica, czyli świąteczne danie serwowane w krajach byłej Jugosławii.

 

> Festiwal Wysokich Temperatur (23-25.06.2017)

Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami “sztuki na gorąco”, pokazując publiczności swoją pracę “od kuchni”. Co roku zapraszani są prawdziwi mistrzowie pracy z ogniem. Dotychczas Festiwal odwiedzili m.in. Livio Serena (Murano), Seung Woog Kim (Korea), Michael Flynn (UK), Rick Batten (USA), hutnicy z Nowego Boru (Czechy).

http://www.dcik.pl/festiwal/50,0,190,miedzynarodowy-festiwal-wysokich-temperatur/

 

 

MAJ 2017

> Musica Electronica Nova (19-27.05.2017)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej "Musica Electronica Nova" prezentuje w szerokim zakresie najnowszą muzykę elektroakustyczną. Festiwal powstał w 2005 roku. Festiwal kierowany jest przede wszystkim do młodych odbiorców poszukujących nowych wartości brzmieniowych. Łączy różne nurty muzyki elektronicznej, studyjnej i live z muzyką instrumentalną, teatrem i sztuką video. 

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/muzyka/33536-8-musica-electronica-nova

 

> Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 (17-21.05.2017)

Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO stanowi główne forum sztuki nowych mediów w Polsce i należy do wiodących wydarzeń artystycznych w Europie. Od swego powstania w 1989 roku, prezentuje sztukę tworzoną elektronicznymi i cyfrowymi środkami kreacji i komunikacji, eksploruje współczesne terytoria twórczości oraz buduje perspektywę krytyczną wobec aktualnych problemów sztuki, technologii i społeczeństwa.

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sztuka/33607-miedzynarodowe-biennale-sztuki-mediow-wro-2017

 

> Bass&Beat Festival 2017 (19-21.05.2017)

Międzynarodowy festiwal skoncentrowane na nowych trendach i tendencjach w muzyce ze szczególnym uwzględnieniem gry na basie i kontrabasie. Gwiazdami festiwalu będą m.in. legendarny wirtuoz kontrabasu Renaud Garcia-Fons, amerykański basista Janek Gwizdala (współpracujący m.in. z Mike’m Sternem, Randym Breckerem i Patem Methenym), ukraiński basista Igor Zakus oraz Jaromir Honzak z Czech.

http://www.bassandbeat.pl

 

> Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2017 (24-28.05.2017)

Ideą festiwalu jest prezentacja literatury sensacyjnej i kryminalnej. W czasie festiwalu przyznawana jest Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści sensacyjnej lub kryminalnej. Z czytelnikami spotykają się najlepsi pisarze kryminałów z Polski i ze świata, w tym tak znani jak Jo Nesbo, czy Camilla Lackberg.

http://festiwal.portalkryminalny.pl/

 

> KRĘĆ DLA WRO – Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2017 (1-31.05.2017)

Europejskie Wyzwanie Rowerowe 2017 – to trzecia edycja rowerowej rywalizacji miast z całej Europy. Potrwa od 1 do 31 maja. Przejechane przez mieszkańców kilometry będą mierzone za pomocą aplikacji i zapisywane na konto danego miasta. 

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/sport-i-rekreacja/35993-krec-dla-wro-europejskie-wyzwanie-rowerowe-2017?termin=267255

 

 

KWIECIEŃ 2017

> Jazz nad Odrą ( Wrocław, 26-30.04.2017 )

To jeden z największych festiwali we Wrocławiu. W tegorocznej edycji największymi gwiazdami będą m.in. perkusiści Jeff „Tain” Watts i Kendrick Scott czy saksofonistka Tia Fuller. Festiwal zakończym się w dniu Światowego Dnia Jazzu Polskiego, podczas którego odbędzą się koncerty m.in. na pl. Społecznym.

http://www.wroclaw.pl/jazz-nad-odra-2017-program-bilety

 

> Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA ( Jelenia Góra 28.04-3.05.2017)

Projekt jest działaniem prezentującym najciekawsze zjawiska teatru i kultury awangardowej polskich i niemieckich twórców teatralnych, wszelkich form wyrazu artystycznego w tym muzyki, fotografii, performance. 

http://www.jeleniagora.pl/content/mi%C4%99dzynarodowy-festiwal-teatr%C3%B3w-i-kultury-awangardowej-pestka-2017

 

> Węgierska Wiosna Filmowa w Nowych Horyzontach (Wrocław, 21.04-27.04.2017)

Polscy widzowie ostatni raz 5 lat temu mogli obejrzeć wybór węgierskich produkcji, teraz zaś podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej otrzymają przekrój najświeższych filmów. Zobaczą zarówno pierwsze kroki debiutantów, jak i dzieła wielkich twórców. Dokonując wyboru filmów organizatorzy ukazali wielobarwność węgierskiej kinematografii. W programie znaleźć można cieszący się ogromnym uznaniem publiczności, obfitujący we wspaniałe kreacje aktorskie film muzyczny, wstrząsający dramat, świeże animacje i prawdziwe klasyki. W ciągu kilku dni można poznać filmowe oblicze naszego europejskiego sąsiada.

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/kino/35288-wegierska-wiosna-filmowa-w-nowych-horyzontach?utm_source=weekend&utm_campaign=wroclaw-na-weekend-21-23-kwietnia-2017-r-wydarzenia&utm_medium=tile

 

> Weekend literacki na zakończenie Światowej Stolicy Książki UNESCO (Wrocław, 20-23.04.2017)

Europejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń literackich we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia.

http://www.wroclaw2016.pl/weekend-literacki-na-zakonczenie-swiatowej-stolicy-ksiazki-unesco

 

>Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO | Marcin Wasilewski Trio + Nils Petter Molvær ( 30.04.2017)

30 kwietnia 2017 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu zaprasza na koncert Marcin Wasilewski Trio z gościnnym udziałem Nilsa Pettera Molværa- znakomitego norweskiego trębacza, kompozytora i producenta

http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/5392

 

 

MARZEC 2017

 

> Spotkanie z delegacją z Krzywego Rogu na Ukrainie ( 1.03.2017 )-  Iwona Krawczyk Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego spotkała się z delegacją miasta Krzywy Róg, partnerskiego Obwodu Dniepropietrowskiego.
Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wzajemnej współpracy w zakresie turystyki i gospodarki.

http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/wspolpraca-z-zagranica/wspolpraca-miedzyregionalna/aktualnosci/artykul/spotkanie-z-delegacja-z-krzywego-rogu-na-ukrainie-1/

> Spotkanie informacyjne na temat rynku gruzińskiego (7.03.2017)- spotkanie odbyło się w siedzibie Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. Gościem spotkania była m.in. Natalia Topchjishvili, Radca Ambasady Gruzji w RP ds. ekonomicznych, która zaprezentowała potencjał rynku gruzińskiego. Spotkanie było skierowanie do dolnośląskich przedsiębiorców.

http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/wspolpraca-z-zagranica/wspolpraca-miedzyregionalna/aktualnosci/artykul/dolnoslaskie-firmy-zainteresowane-gruzja/

> Czternasta Wschodnia Szkoła Zimowa ( 1-14.03.2017 )- Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu  i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali kolejną Wschodnią Szkolę Zimową, która była skierowana do studentów ostatniego roku kierunków humanistycznych, przygotowujących prace dyplomowe za zakresu historii i współczesności Europy Środkowej i Wschodniej. Projekt skierowany jest do studentów z Europy Wschodniej, Bałkanów, Rosji, Azji Środkowej i Kaukazu oraz z Polski i krajów UE.

http://www.kew.org.pl/wschodnia-szkola-zimowa-2017/

> Tydzień Kina Hiszpańskiego ( 24-30.03.2017 )- jest to coroczny przegląd najbardziej interesujących produkcji kina hiszpańskiego, które mają przybliżyć kulturę filmową kraju z Półwyspu Iberyjskiego. Organizatorami przedsięwzięcia są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce i AP Mañana. 

> Asian Culture Meeting ( 31.03.2017 )- wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Semper Avanti we współpracy z Food Think Tank ma za zadanie przybliżyć kulturę Wietnamu, m.in. poprzez spożywanie tradycyjnych dań oraz rozmowę z wolontariuszem z Wietnamu, przebywającym we Wrocławiu. 

http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/rozrywka/35026-asian-culture-meeting-jak-smakuje-wietnam-we-wroclawiu?termin=256644

 

 

LUTY 2017

 

> OpenDataBot - Ukrainian way of using open data [2.02.2017] , wydarzenie organizowane przez Forum Młodych Dyplomatów. Wydarzenie w ramach inicjatywy "Get to know Ukraine". Gościem spotkania będzie Aleksey Ivankin, który opowie prowadzeniu firmy IT na Ukrainie.

> Konferencja  pn. “The Future of the Grassroots Sport” [9-10.02.2017], wydarzenie związane z organizacją World Games 2017. Tematyką Konferencji oraz towarzyszącym jej warsztatów będzie rozwój umiejętności przywódczych młodych ludzi i  zwiększenie ich aktywnego udziału w oddolnych działaniach sportowych.Podczas Konferencji zaprezentowane zostaną najlepsze praktyki, wyniki i wnioski wyciągnięte przez liderów projektów Youth Leaders Across Borders i  Youth on the Move, współfinansowanych w ramach programu Erasmus+.

> Międzynarodowe Targi Turystyczne [24-26.02.2017]  Wrocław, Hala Stulecia. Szczegóły na http://www.mttwroclaw.pl/. Liczne stoiska, wystawy, pokazy, a to wszystko w ramach międzynarodowych targów turystycznych. Impreza ma na celu promowanie regionów różnych zakątków świata. 

> Wystawa: „Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko – Polska” [do 28.02.2017], Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław. 31 sierpnia 1980 r. do strajkującej Stoczni Gdańskiej dotarli norwescy związkowcy. Od tego gestu rozpoczęła się akcja bezprecedensowej pomocy dla walczących o wolność Polaków. Tysiące Norwegów włączyło się w zbiórki pieniężne, przesyłkę maszyn drukarskich, a w stanie wojennym także w aktywną pomoc dla osób represjonowanych i ich rodzin pod hasłem „Ikke glem Polen!” (Pamiętaj o Polsce!) 

 

STYCZEŃ 2017

 

> Warsztaty dla dzieci w Muzeum Narodowym: Irlandia – Zielona Wyspa, [14 stycznia, godz. 10.00]  Zapisy od 9 stycznia w godz. 8:00–15:00 pod nr. tel. 71 372 51 48 lub mailowo: edukacja@mnwr.art.pl . Wydarzenie dla dzieci w wieku 6-12 lat.
> Konwent: Namicon, [od 14.01 do 15.01, od godz. 10.00, Publiczna Szkoła Podstawowa Leonardo, ul. Roosevelta 15], Impreza jest przeznaczona dla miłośników  kultury japońskiej.
> Piknik „Bezpieczna Polska” – Dolny Śląsk wita wojska sojusznicze USA, [14 stycznia, godz. 12.00- 17.00, przed Urzędem Wojewódzkim, Wrocław] W związku z przyjazdem do Polski pierwszych amerykańskich żołnierzy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej zaplanowano serię wydarzeń towarzyszących we wszystkich miastach wojewódzkich.
> Chiński Nowy Rok, [14 stycznia, godz. 17.00, Aula Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, wstęp wolny], Chiński Rok Czerwonego Ognistego Koguta zaczyna się 28 stycznia 2017 roku a kończy 15 lutego 2018. Kogut w kulturze chińskiej utożsamiany jest z precyzją i wyrazistością, warto więc wykorzystać jego pomoc w najbliższych dwunastu miesiącach.
> Pokaz filmu "Wielki wóz. Wygnanie i powrót Tatarów krymskich" wraz z dyskusją na temat Tatarów krymskich, [18.01.2017 roku o godzinie 13:15 w sali nr 201 Instytutu Studiów Międzynarodowych] Film "Wielki wóz. Wygnanie i powrót Tatarów krymskich" z roku 2005, którego autorami są Ivo Macharáček oraz Petruška Šustrová, opowiada historię, którą jeszcze parę lat temu można byłoby uznać za smutną opowieść ze szczęśliwym zakończeniem, za jeden z najbardziej pozytywnych wypadków postkomunistycznego świata.W 1944 roku Stalin rozkazał cały naród krymskotatarski deportować z Krymu, a po upadku komuny Tatarzy wrócili na Krym, gdzie zaczęli nowe życie.
 

GRUDZIEŃ 2016

 

> VII Międzynarodowego Festiwalu Ambientalnego [2-4.12.2016] Międzynarodowy Festiwal Ambientalny prezentuje gatunki, artystów oraz sztukę, która wymaga od widza pełnego zaangażowania emocjonalnego i umysłowego. Więcej szczegółów na: http://www.ambientalny.pl/

> „Historia odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku” Wystawa obrazuje ponad 800-letnią historię Żydów w tej części Europy. Stanowi zapis ich życia od czasów średniowiecznego Wrocławia. Wystawę można obejrzeć na pierwszej emporze odrestaurowanej Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu

> "Europejskie Forum Muzykoterapeutów" [1-3.12.2016] W ramach Europejskiego Forum Muzykoterapeutów „45 lat Wrocławskiej Muzykoterapii w centrum Europy” odbędzie się prezentacja dorobku Wrocławskiej Muzykoterapii na tle innych europejskich szkół muzykoterapii m.in.: Austrii, Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Włoch. Szczegóły na: http://www.amuz.wroc.pl/pl/europejskie_forum_muzykoterapeutow_-45_lat_wroclawskiej_muzykoterapii_w_centrum_europy-/4561/2/

> VII Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” [7-11.12.2016] Jedyny w Polsce międzynarodowy konkurs muzyczny dla dyrygentów chóralnych – studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych. Więcej szczegółów na: http://www.amuz.wroc.pl/pl/vii_miedzynarodowy_turniej_dyrygentury_choralnej_w_strone_polifonii/5189/2/

> Weekend zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 [15-18.12.2016] W programie multiwidowisko „Niebo” w Hali Stulecia i mnóstwo wydarzeń rozgrywających się w całym mieście. 

 

LISTOPAD 2016

 

> Międzynarodowa Konferencja Naukowa Muzyka; plastyka teatr w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży" [4.11.2016]  Konferencja adresowana jest do środowiska artystycznego,pedagogów zajmujących się edukacją artystyczną i studentów wydziałów artystyczno-edukacyjnych.

> "Dni wzajemnego szacunku" [6-14.11.2016]  Listopad to czas zadumy oraz rocznica tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły prześladowania Żydów w Europie. W celu przypomnienia minionych wydarzeń wrocławska gmina Żydowska  organizuje przegląd filmów przedstawiających wrocławskich Żydów, spektakle teatralne, wystawy, koncerty i zwiedzanie tradycyjnej mykwy. W rocznicę nocy kryształowej, w środę 9 listopada o godz. 18 spod Synagogi pod Białym Bocianem wyruszy Marsz Wzajemnego Szacunku pod hasłem „Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość”. Zakończy się on spotkaniem pod pomnikiem w miejscu spalonej podczas nocy kryształowej w roku 1938 synagogi przy ul. Łąkowej. 

> Kongres Naukowy we Wrocławiu "Historia-Pamięć-Utopia" [14-16.11.2016] Trzydniowe spotkanie z udziałem gości z całego świata: naukowców, byłych polityków, świadków historii, dysydentów oraz przedstawicieli instytucji o profilu zbliżonym do Instytutu Pamięci Narodowej. Celem kongresu będzie zarówno przypomnienie mechanizmów zniewolenia całych społeczeństw i jednostek w XX wieku, jak i refleksja nad tym, co czeka świat i demokrację w nowym stuleciu.

> Kongres Społeczny ESK [25-27.11.2016] Międzynarodowe wydarzenie z udziałem wielu zagranicznych gości. Kongres odbywa się w ramach wydarzeń związanych z Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury.

 

PAŹDZIERNIK 2016

 

> Kultura Małych i Średnich Miast. Współpraca - Strategia na czasy hossy i bessy [27-28.10.2016]  Współpraca miast z terenami wiejskimi, szukanie szans rozwoju, wypracowanie rekomendacji, etc. przy okazji odbywającej się Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dzięki współpracy/inspiracji ze strony innych Stolic Kultury

> 12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [5-10.10.2016] Festiwal prezentujący krótkie formy narracyjne, prowokujący do interakcji i wymiany doświaczeń między autorami a publicznością.

 

WRZESIEŃ 2016

 

> Europejska Konferencja Jazzowa [22-25.09.2016] Ogólnoeuropejska konferencja organizatorów życia jazzowego specjalizujących się w muzyce kreatywnej, twórczym jazzie i współczesnej muzyce improwizowanej.

> IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada [21-25.09.2016] W programie m.in.. Teatry z kilkunastu krajów Europy, wizyty zespołów w ośrodkach szkolno-wychowawczych, szpitalach i hospicjach; działania z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem; warsztaty i targi rękodzieła dla dzieci.

> Wizyta duchowego przywódcy Tybetu Dalajlamy XIV [21-25.09.2016] Dalajlama  odwiedzi Wrocław w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

> 51.Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans [3-18.09.2016]  Jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Polsce. Program 51. edycji festiwalu, zatytułowanej Europa Cantans, będzie obejmował ważne europejskie dzieła w wykonaniu najwybitniejszych artystów.

 

SIERPIEŃ 2016

 

> Wszelkie Przejawy Artyzmu [12-15.08.2016] Międzynarodowy festiwal promujący szeroko pojętą sztukę, również w kontekście promocji Polski za granicą.

> Zlot Skautów Europy Środkowej [4-14.08.2016] Myślą przewodnią przyszłorocznego zlotu jest „The art of scouting”. Grupa ok. 2 tys. skautów odwiedzi Wrocław i okoliczne miejscowości. Będzie to doskonała okazja do wymiany myśli, doświadczeń i poznania wielu ciekawych osób.