SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Seminarium: Wspomnienia z Iraku

04/ 4/2019

Zapraszamy serdecznie na seminarium dotyczące problematyki uchodźców na Bliskim Wschodzie i pomocy humanitarnej.

Podczas spotkania Agata Parafjańczuk oraz Dawid Czyż przybliżą działalność Fundacji Orla Straż - Eaglewatch, która pomaga ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie.

Pan Dawid w Iraku spędził ponad 6 miesięcy, m. in. w regionie bezpośrednich walk w czasie ofensywy na Mosul oraz
miejscowościach, w których dopiero skończyły się walki (m.in. w
Batnayi, która była wyzwolona niecałe dwa miesiące wcześniej a linia frontu przebiegała w sąsiedniej miejscowości).

Pani Agata opowie o historiach kobiet, które dostały się w ręce terrorystów z ISIS. Dowiemy się także, jak żyją ludzie w obozach dla uchodźców, jakie są ich potrzeby oraz jak można im pomóc.

Kiedy: 24 kwietnia (środa), godz. 17:00

Gdzie: RODM Wrocław, ul. Legnicka 21

 

O Fundacji Orla Straż:

Fundacja została założona w marcu 2016r. przez kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego. Kiedy 7 października 2015r. dotarła do niego informacja o torturowaniu i ukrzyżowaniu dwunastoletniego asyryjskiego chłopca przez terrorystów z Daesh (ISIS), natychmiast pomyślał o swoich synach, z których starszy był rówieśnikiem zamordowanego.

Zdecydował, że chce pomóc ofiarom terrorystów na Bliskim Wschodzie. Po 22 latach w mundurze złożył wypowiedzenie ze służby zawodowej w Wojsku Polskim (służył w Marynarce Wojennej). Sześć dni po jej zakończeniu był już w drodze do Iraku. Chciał osobiście ocenić potrzeby ofiar dotkniętych dramatem wojny i ustalić najlepsze sposoby udzielania im pomocy. Uzyskana wcześniej legitymacja współpracownika jednej ze stacji TV umożliwiła mu spotkania z przedstawicielami poszkodowanych społeczności, miejscowych władz i dotarcie do miejsc o ograniczonym z powodu działań wojennych dostępie.

www.orlastraz.org